Двоє українців стали переможцями однієї з найпрестижніших для медіа премій світу — британської Royal Television Society 2023. Про це повідомляє офіційний сайт премії. В категорії «Оператор року» нагороду отримав український відеожурналіст, письменник, кореспондент The Associated Press Мстислав Чернов. В номінації “Молодий талант року” премію віддали продюсерці, журналістці Василісі Степаненко. Обидва працювали в Маріуполі в складі команди The Associated Press на початку повномасштабного вторгнення.
Окрім того, ще у двох номінаціях — «Висвітлення міжнародних новин» і «Ексклюзив року» — відзначено фільм “20 днів у Маріуполі”, створений з відеоматеріалів Чернова, вивезених з оточеного росіянами міста. Фільм, який зрежисував Чернов, вже отримав “Приз глядачів” на найбільшому американському фестивалі незалежного кіно «Санденс». А європейська прем’єра прем’єра фільму відбудеться у березні 2023 року на Копенгагенському міжнародному фестивалі документального кіно CPH: DOX.
Це вже сьомий раз Мстислав Чернов потрапляє в номінації RTS й втретє перемагає: у 2015 році він став кращим у категорії «Молодий талант року», у 2016 році виграв в номінації «Оператор року». Василіса Степаненко вперше потрапила в шорт-ліст премії й одразу перемогла — журі відзначило її репортажі з Ізюму, де вона дебютувала як операторка, та розслідування про події в Маріуполі,.
Мстислав Чернов отримав цьогорічну премії за висвітлення подій в Маріуполі під час облоги міста російськими військами у лютому-березні 2023 року в складі команди The Associated Press. Крім Степаненко і Чернова, в команді був також фотограф Євген Малолєтка. Втрьох вони висвітлювали облогу Маріуполя до 15 березня, коли залишили місто через гуманітарний коридор. Вони були останніми журналістами в Маріуполі.
Премія RTS є золотим стандартом досягнення для журналістської спільноти. Вона заснована однойменною Royal Television Society — найстарішою телевізійної спільнотою у світі, створеною у Великобританії у 1927 році. Статус «Королівської» отримала у 1966 році. Покровителем організації у 1997 році став Принц Уельський.
«Кілька суддів були в сльозах, дивлячись на виступ Василіси, — зазначили організатори премії. — Вона продемонструвала дивовижну хоробрість і неймовірну завзятість. Все, що ми знаємо про жахливі події в Маріуполі, почалося з її роботи, їй тоді було лише 22 роки. Дивовижна молода журналістка».
Мстислав Чернов не зміг потрапити на церемонію нагородження, бо зараз знаходиться біля Бахмуту, тому доручив зачитати свою промову віце-президенту AP Дерлу МакКраддену.
«Дев’ять років тому я стояв на цій сцені та отримав нагороду «Молодий талант року». Це був один з найщасливіших моментів мого життя, але, я повинен бути чесним, я також почувався жахливо. Так само в той час, російські війська бомбили та намагалися захопити місто Дебальцеве в Україні. Я звинувачував себе, що не був там і не знімав це, — звернувся до членів академії цьогорічний переможець. — Сьогодні ті ж самі російські війська бомблять та намагаються захопити місто Бахмут, всього за 50 кілометрів від Дебальцевого. Дев’ять років минуло, дев’ять років боротьби, і, здається, нічого не змінилося. Однак, завдяки роботі міжнародних та українських журналістів, світ нарешті бачить правду, та справжнє, страшне обличчя та масштаб російського вторгнення в Україну».
В Маріуполі ж Чернов знімав руйнування міста росіянами, обстріли житлових будинків, роботу лікарів, численні жертви серед мирних мешканців, масові поховання загиблих. Серед іншого, першим зробив відео розбомбленого росіянами Пологового будинку №3. З Маріуполя журналісту вдалося вивезти відеоматеріали, з яких він в якості режисера разом з командою Frontline, найдовшої в історії США програми документальних фільмів, що виходить на каналі PBS (США) — зробили документальний фільм «20 днів у Маріуполі». Стрічка вперше була показана на великому екрані й отримала Приз глядацьких симпатій в категорії «Світове документальне кіно» на американському фестивалі незалежного кіно «Санденс». Європейська прем’єра фільму відбудеться у березні 2023 року на Копенгагенському міжнародному фестивалі документального кіно CPH: DOX.
За висвітлення облоги Маріуполя команда AP, що створювала фільм, й Чернов особисто отримали премії Deutsche Welle Freedom of Speech Award, Премію імені Георгія Ґонґадзе, Knight International Journalism Awards, Biagio Agnes Award, Bayeux Calvados-Normandy Award, Elijah Parish Lovejoy Award, Free Media Awards, CJFE International Press Freedom Award.
Коментарі