Днями суд виніс обвинувальний вирок у справі про вимагання грошей у підрядника “Харківських теплових мереж”. Хабарник визнав свою провину і суд вирішив не позбавляти його волі, обмежившись штрафом.
Ця справа стала черговим підтвердженням того, що “гучні” затримання рідко закінчуються суворими вироками. Newsroom згадав найбільш примітні “корупційні” справи року, що минає.
Невдала ставка Артура Товмасяна
Представник “Слуги народу” очолив Харківську обласну раду в грудні 2020 року. До цього він керував РДА Харківського району та працював у територіальному управлінні юстиції.
Здавалося, попереду довга та успішна кар’єра. Але 22 липня силовики затримали заступника голови облради Андрія Малиша (ОПЗЖ). За даними слідства, він вимагав та отримав хабар в 1,05 мільйона гривень від керівника комунального підприємства.
Незабаром з’ясувалося, що в кримінальному провадженні фігурує і голова облради, в будинку якого провели обшуки. Вищий антикорупційний суд визначив для Артура Товмасяна заставу у 2,9 мільйона гривень. Необхідну суму внесли практично відразу. В обласній раді понад 60 депутатів зажадали відправити фігуранта у відставку. Товмасян недовго чинив опір та 17 серпня написав заяву за власним бажанням. Наразі слідство триває.
Фото: 2day.kh.ua
Врятувати рядового Романа
Точніше, не зовсім рядового. Роман Горбунов очолив Зміївський відділ поліції в грудні 2019 року. А через рік правоохоронця затримали за підозрою в корупції. За даними ДБР, він отримав 40 тисяч гривень від місцевого підприємця, який займався лісозаготівлею. Натомість полковник обіцяв бізнесменові не ставити палиці в колеса і допомагати в проблемних питаннях.
Затримання. Фото: Євген Зуб
Однак після гучного затримання справа поступово почала розвалюватися. Фігурант вийшов під заставу в 159 тисяч гривень, а потім слідчі змінили кваліфікацію зі статті 368 (“одержання неправомірної вигоди”) на 369-2 (“зловживання впливом”) КК України.
Прокуратура неодноразово подавала клопотання про відвід судді, оскільки у підозрюваного могли скластися робочі відносини зі служителями Феміди. Але всі звернення відхилили, а 29 листопада поліцейському змінили запобіжний захід на особисте зобов’язання. На цей час справу так і не почали розглядати по суті.
Зміївський районний суд. Фото: Facebook
Скандальний помічник депутата та кандидата в мери Харкова
У вересні нинішнього року співробітники Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури провели в Харкові серію обшуків у справі про хабар та ухилення від податків. Слідчі дії були санкціоновані суддею Вищого антикорупційного суду України.
Як стверджували користувачі соцмереж, обшуки пройшли на підприємствах “Авто Ентерпрайз”, а також за місцем проживання Дмитра Ніконова, який є помічником нардепа від “Слуги народу” Олександра Куницького, а також у депутата міськради Аліни Мустафаєвої. Пізніше остання підтвердила факт слідчих дій та заявила, що вони були пов’язані з її висуненням в мери Харкова.
Фото: НАБУ
Кримінальне провадження було відкрито за статтями 209 (“використання майна, придбаного злочинним шляхом”), 212 (“ухилення від сплати податків”), 368 (“одержання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі”) та 368-5 (“незаконне збагачення”) КК України. Однак і самі силовики відмовилися розкривати подробиці розслідування, і знайти деталі справи в Єдиному реєстрі судових рішень не вдалося.
Фото: соцмережі
Атака на харківських служителів Феміди
У 2021 році дев’ять суддів з Харківської області отримали пропозиції “фінансової допомоги”. Звернення найчастіше надходили від імені адвокатів, які представляли одну зі сторін розгляду. У підсумку служителям Феміди доводилося звертатися в Генпрокуратуру та ВРП.
Першим у цьому списку став Анатолій Люшня з Харківського апеляційного суду. У травні 2021 року він отримав клопотання від захисника. Той стверджував, що за домовленістю з суддею створив електронний гаманець і поклав туди 20 тисяч доларів. За цю суму юрист нібито попросив виправдати клієнта. Служитель Феміди спростував таку домовленість. Пізніше адвокат Сергій Гончаров заявив, що це підробка та він не складав даний документ.
ТОП-7 найбагатших харківських суддів
10 червня схоже клопотання отримала Інна Сербіненко з Вовчанського районного суду. Разом з документом лежали чотири підроблених купюри по 100 доларів та записка з обіцянкою подарувати ще 4000 доларів. Служниця Феміди заявила, що не знайома з позивачем та не вела з ним ніяких переговорів.
Вовчанський районний суд Харківської області. Фото: Facebook
Далі — більше. 11 червня аналогічне звернення отримав Олег Назаренко з Харківського районного суду. У конверті лежали 400 доларів та обіцянка передати вдесятеро більшу суму. 17 червня в Жовтневий райсуд Харкова прийшло клопотання, на ім’я Сергія Рубіжного, який в той момент був у відпустці. Схема та ж: 800 фальшивих доларів та обіцянка 10 тисяч доларів. Адвокат Оксана Шемет, чиє ім’я фігурувало у зверненні, заявила про підробку документів та звернулася в поліцію.
У Харкові суддя поскаржився на повідомлення, яке отримала його дочка
12 липня Ігор Семиряд з Дзержинського райсуду отримав дві ксерокопії 100-доларових банкнот. У серпні тенденція продовжилася: до Вищої ради правосуддя надійшли скарги від Тетяни Бобкової (100 гривень, обіцянка 20 тисяч), Тетяни Довготько (400 сувенірних доларів) та Ірини Карасави (50 гривень, обіцянка 15 тисяч). Останньою в цьому списку стала служниця Феміди Світлана Мащенко з Нововодолазького районного суду.
Фото: pazitivchik.com.ua
Відносно більшості випадків йде розслідування, особи, причетні до відправки “сувенірів” поки не встановлені.
Платний вихід на пенсію
Сам злочин стався в листопаді 2020 року, проте перший вирок винесли саме в році, що минає. Спочатку силовики затримали начальника сектору Головного управління поліції в Харківській області під час отримання 10 тисяч гривень від колеги. У прокуратурі стверджували, що він налагодив схему “заробітку” на правоохоронцях, що звільнялися.
Фото: пресслужба обласної прокуратури
Однак під час розслідування справу розділили на дві частини. Ексспівробітнику Великобурлуцького райвідділу інкримінували давання хабаря начальнику сектору пенсійного забезпечення. Чоловік погодився зі звинуваченням, а суд засудив його до штрафу в 17 тисяч гривень. Вердикт набув чинності в лютому 2021 року.
А ось слідство щодо колишнього начальника сектору пенсійного забезпечення ще триває. Більш того, фігурант подав позов з вимогою відновити його на роботі. Перша інстанція підтримала вимоги полковника. Чоловіка повернули на посаду, а “главк” зобов’язали виплатити йому 43 тисячі гривень. Але 10 грудня ГУ Нацполіції в Харківській області домоглося скасування цього вердикту в апеляції.
Фото: пресслужба обласної прокуратури
Підрядник “Харківських тепломереж” та 20 тисяч доларів
У січні 2021 року в Харкові затримали співробітника ДФС. Йому інкримінували вимагання та отримання великого хабаря.
Як з’ясувалося, податківці спільно з прокуратурою розслідували можливу розтрату коштів “Харківських теплових мереж” та інших КП. За даними слідства, компанія “Торговий дім Комункомплект”, що отримала від комунальників сім мільйонів гривень, завищувала ціни на свої труби. Для переказу грошей у готівку використовували фірму”Акведук-Україна”. Саме з її директора старший оперуповноважений ДФС вирішив отримати свій “гешефт”.
Скріншот з Opendatabot
Фігурант розповів бізнесменові про можливе притягнення до кримінальної відповідальності. Підприємець запропонував 10 тисяч доларів, проте фіскал заявив, що “розв’язати питання” може тільки прокурор, та запросив удвічі більше. 27 січня співвласники компанії передали податківцю хабар і того тут же затримали силовики. Чоловіка відправили під варту з правом внесення застави в мільйон гривень.
Фото: ДБР
У процесі судового розгляду співробітник ДФС повністю визнав свою провину у зловживанні впливом. 7 грудня суддя Катерина Аркатова засудила чоловіка до штрафу в 93,5 тисячі гривень. На цей час вердикт ще не набув чинності.
О спорт, ти мир!
У Куп’янському районі Харківської області до виконуючого обов’язки голови ОТГ звернувся чоловік. Він не просив оформити земельну ділянку в обхід закону або закрити очі на шкоду екології. Навпаки, потерпілий планував провести спортивні змагання на території громади.
Однак чиновники в цьому зумів побачити вигоду. За даними слідства, фігурант зажадав 50 тисяч гривень. За цю суму він обіцяв не перешкоджати турніру та видати необхідний дозвіл. У передачі грошей задіяли місцеву підприємницю. 20 жовтня обвинувальний акт за статтею 368 КК України (“одержання неправомірної вигоди за попередньою змовою групою осіб”) передали до суду.
Фото: пресслужба обласної прокуратури
Коментарі