Харківський антикорупційний центр вирішив дослідити усі декларації лікарів медико-соціальних експертних комісій на Харківщині, які є в публічній площині.
Попри те, що МСЕК доволі закриті структури, розслідувачам вдалось знайти і проаналізувати 120 фінансових звітів людей, які працюють та очолюють міжрайонні у Харкові, обласні, районні в області та профільні за захворюваннями комісії. Усі декларації доступні у формі відкритих даних на сайті НАЗК.
Зі 120 надавачів декларацій за 2023 рік більше половини, а саме 62 лікарі МСЕК мають пенсії.
“Звісно, ми не знаємо і не можемо знати причин призначення пенсій: за віком чи за інвалідністю. За вислугою років, як у випадку з прокурорами, лікарі не можуть отримувати виплати від держави (у такому випадку вони мають змінити рід діяльності). Лише кілька людей із досліджених прямо зазначили, що отримують пенсію через групу інвалідності. Також у 120 деклараціях ми знайшли 13 чоловіків/дружин лікарів МСЕК, які отримують пенсії (дехто – через інвалідність)”, – повідомили у ХАЦ.
Усе керівництво Харківської облпрокуратури отримує пенсії за вислугою років
Факти з декларацій та судового реєстру щодо працівників та голів харківських МСЕК
Чоловік голови міжрайонної Індустріальної МСЕК у Харкові Тетяни Коршняк, теж лікар, їздить на Jaguar F-Pace 2019 року випуску за 1,25 млн грн та придбав у 2023 році Nuovo Doblo 2011 року випуску за 181 тис. грн. При цьому подружжя не вказує взагалі місця, де вони проживають. І Тетяна Коршняк, і її чоловік отримують пенсію.
Голова міжрайонної Московської МСЕК Віталій Пашнєв є обвинуваченим у справі щодо службового підроблення від серпня 2023 року. На 24 жовтня у Московському райсуді Харкова призначене судове засідання. У 2023 році Пашнєв придбав “Рено Дастер” за 887,6 тис. грн. Він також отримує пенсію та має готівкою $30 000 та 200 000 грн.
Суд визнав винною реєстраторку медичної обласної МСЕК №4 “Обласного центру медико-соціальної експертизи” Олену Зінов’єву у вимаганні 2000 доларів за сприяння у встановленні інвалідності чоловіку (зловживання впливом) та призначив покарання у вигляді штрафу в розмірі 85 000 гривень, затвердивши угоду з прокурором. Про це стало відомо з вироку Дзержинського райсуду Харкова від 11 вересня 2023 року.
Як зазначили у МСЕК №4 Зінов’єва в них вже не працює, бо звільнилась ще в минулому році. Якраз у справі Зінов’євої обвинуваченим і проходить вищезгаданий голова міжрайонної Московської МСЕК Віталій Пашнєв.
Лікар-хірург міжрайонної Московської МСЕК Валерія Безсалова, яка також отримує пенсію, по договору купівлі-продажу придбала у 2023 році квартиру у Харкові площею 85 квадратних метрів за 1 мільйон 83 тис грн та автівку Nissan Note 2012 року випуску за 131,3 тис. грн. Також батько Безсалової, який отримує пенсію, у вересні 2022 року придбав квартиру у Харкові площею 69,4 кв. м за 914 200 грн.
Лікар-терапевт, реабілітолог Обласного центру МСЕК Олена Місяк разом з чоловіком теж отримують пенсії. У 2023 році Місяк придбала квартиру у Харкові за 1,13 млн грн.
Завідувачка Лозівської МСЕК Ольга Моренко має у власності в Харківській області 5 земельних ділянок та ще 5 ділянок отримала в оренду.
Чоловік голови міжрайонної Основ’янської МСЕК Валентини Певної, який отримує пенсію, у 2023 році за 49 000 грн придбав автівку Honda M-NV 2022 року випуску.
Лікар-терапевт Обласного центру МСЕК Галина Пономарьова у 2023 році стала власницею одразу двох квартир у Харкові загальною площею понад 100 квадратних метрів (одна з квартир коштувала 604,5 тис. грн).
Чоловік голови обласної МСЕК №2 Вікторії Закривидороги, який отримує разом з дружиною пенсії, придбав у 2023 році новий “Рено Дастер”.
Голова міжрайонної Київської МСЕК Вікторія Пильова в суді першої інстанції в 2023 році отримала п’ять років позбавлення волі, з конфіскацією всього належного їй майна, за можливе отримання в 2021 році 7 000 грн неправомірної вигоди з особи, яка торимала III групу інвалідності з дитинства, за висновок про час настання інвалідності. В апеляції вирок скасували і направили до суду першої інстанції на новий розгляд. Пильова разом із чоловіком у 2023 році отримала удвох пенсії на загальну суму майже 300 000 грн.
Лікар-невролог міжрайонної Слобідської МСЕК Руслан Капустін був затриманий на початку жовтня 2024 року за підозрою в організації схеми заробітку на чоловіках призовного віку. СБУ провела 90 обшуків у 12-ти спільників. Як повідомив голова СБУ Василь Малюк, у них знайшли сукупно 650 000 доларів.
Видання “Економічна правда” проаналізувала судові вироки щодо працівників МСЕК і виявила, що попри десятки кримінальних справ (розслідуваних, доведених до суду і де є вирок), жоден із членів МСЕК з початку великої війни не сів за ґрати: більшість отримали або дуже м’які (штрафи в кілька десятків тисяч гривень), або умовні вироки. Зазвичай справи в судах допомагають “розвалювати” прокурори через угоди про визнання винуватості в обмін на м’яке чи суто формальне покарання.
Лише у 2024 році за матеріалами СБУ 64 посадовці МСЕК по всій Україні отримали підозри у вчиненні злочинів. Окрім того, за ініціативою української спецслужби скасовано 4106 висновків про інвалідність, яку призначали на підставі фіктивних документів. Про це заявив голова Служби безпеки України Василь Малюк за підсумками засідання РНБО.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський видав указ про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року. Увесь процес отримання інвалідності має бути цифровізований. Документ також передбачає зміни до Кримінального кодексу України, які визначали б голову та МСЕК суб’єктами кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.
Комментарии